Rybaření v Irsku
Předem několik základních informací které se týkají rybaření v Irsku:
V Irsku nepotřebujete povolení k lovu-toto platí na řece i na moři.
Jedinou vyjímkou je lov Lososů a mořských pstruhů. Na lov těchto ryb
je zapotřebí státní či krajská licence.
Osoba při lovu ve sladké vodě nesmí lovit na více jak dvě udice.
Je zákaz používat jako nástrahu živých rybek.
Je nezákonné přenášet bílé ryby z revíru na revír.
Lov úhoře je zakázán do roku 2012.
Denní limit pro plevelné ryby je 4ks za den.
Zákaz zabíjení plevelných ryb které jsou menší jak 25cm.
Denní limit pro přisvojení štiky je jeden kus.
Zákaz zabíjení štik do 50cm .
Ohledně lososa a pstruha obecného jsou různé vyhlášky kraj od kraje
obecně platí že rybář si za rok může přisvojit 10ks.
Sezónní limit 3 ryby v období od 1 ledna-11 květena,
Denní limit 3 ryby od 12. května do 31. srpna
a denní limit 1 ryba od 1. září do konce sezóny.
Hlavní sladkovodní druhy ryb ke sportovnímu rybolovu jsou Štika,Lín,Cejn,Plotice,perlín,Okoun, Losos,Pstruh obecný.
Jelikož již šestým rokem pracuji sezonně v Irsku a mojim životním koníčkem je rybaření,nemohl jsem ani tu nechat prut zahálet. Občas si tu vyjdu na ryby i když volného času mám opravdu málo. Pro kapraře jako jsem já tu revírů kde by bylo možno si chytit kapříka opravdu moc není. Jedno soukromé jezero tu znám u města New Rosse jmenuje se Oaklands lake. Kapříci tam jsou zhruba do 6kg což na místní poměry je už velká ryba. Mimo soukromé revíry Irsko nabízí nádherné řeky v ještě krásnějším prostředí jediný problém který jsem jako český rybář zaznamenal u řek je, že je minimum přístupů k řece. Mnohokráte jedu kilometry než najdu flek u řeky na kterém by se dalo chytat. Jelikož většinou bydlím blízko moře chytám nejčastěji v brakických vodách kde je obsádka ochuzena o štiku, která je dá se říci ikonou Irského sportovního rybaření. Měl jsem tu možnost si pár štiček chytit na řece Shannon která je vyhlášená spolu z řekou Barrow jako jedno z nejlepších míst kde chytit trofejní štiku. Každoročně jsou zde úlovky štik nad 14Kg mě se zatím nepoštěstilo, má nejvetší ze Shannonu je 70cm. Řeka Shannon je nejdelší řekou Irska má tuším přes 200Km. Poslední dobou a i díky mému pracovnímu vytížení však nejčastěji chytám na řece Barrow. Jak jsem již zmínil v okolí mého bydliště je brakická voda, což má své výhody i nevýhody. Hlavní výhoda je v tom , že vždy vás může překvapit úlovek ve formě mořské ryby. Zatím se mi zde podařilo chytit tresku a několik platýzů. Převážně chytám na položenou či feeder a nejčastějším úlovkem jsou bílé ryby, Perlíni, Plotice, Cejni, Proudníci a jejich kříženci. Dá se zde chytit i ryba zvaná Twaite Shad jedná se o sledóvitou rybu jejíž čelist mírně připomíná piraňu. Tato ryba dosahuje váhy kolem 3kg a je dravá. Měl jsem možnost Twaite shad vidět při lovu já sám jsem ji, ale zatím nepřelstil. Nejznámější řeka pro lov lososů v Irsku je Blackwater která patří vůbec k nejdůležitějším řekám co se týká lososa v Evropě. Pramení v County Kerry a táhne se 150Km do moře Youghal. Řeka je témeř celá v osobním vlastnictví a tak ten kdo chce zde lovit musí mít svolení vlastníka plus licenci na lov lososů. Na řece Blackwater a i jinde se dá sehnat pronájem bydlení plus rybářské kurzy kde vám místní instruktor vysvětlí techniky a taktiky lovu lososů. V okolí Blackwater jsou také možnosti chytat na soukromích jezerech pstruha duhového i potočního.
Co se týká muškaření a vůbec lovu pstruhů je Irsko také hodně známé, jeho jezera jsou právem vyhlášená hojností pstruha obecného. Jako nejznámější jezera která oplývají kapitálními pstruhy jsou Lough Corrib, Lough Mask, Lough Derg a další a další. Tyto jezera jsou plná pstruhů i štik opravdu kapitálních rozměrů. Každoročně v Irských novinách vídám úlovky pstruhů nad 70cm a štik nad metr. Zpravidla na jezerech ale i na řekách lze pronajmout lodě i motor, takže už je jen na rybáři kterým směrem se vydá.
Další možností rybolovu v Irsku je na moři. Z pláží či útesů se dají chytat všelijaké druhy menších ryb, občas i nějaký pollack. V květnu je tah makrel a neni vyjímkou na jeden nához vytáhnout i tři. Jak Irové říkaji nestačíš je odkopávat do vody (obrazně). Dále je tu možnost téměř v každém přístavu pronájmu menších rybářských lodí s kapitánem a veškerým vybavením (sonar nástrahy pruty) a hlavně znalost místních vod. Asi největším lákadlem a zábavou je letní lov žraloků. Pokud vyrazíte na moře můžete pravděpodobně očekávat tyto úlovky: Platýz dva druhy Flounder/Turbot jeden dosahuje 3 Kg a druhý až 18Kg, Pollack(treska) až 9Kg, Cod(treska) až 22Kg, Ling až 22kg Makrela až 1,3Kg Wrasse až 4,5Kg Bass až 9Kg Gurnard až 5,5Kg Conger (Mořský úhoř) až 45Kg Skate(Raja) Rejnok do 5oKg ,ale už byli uloveni i nad 100Kg, Ray(Raja) Rejnok až 9Kg, Žralok modrý, mako, Porbeagle, six gilled, threscher. Dále pak Tope(Galeorhinus galeus) žralok střední velikost dorůstá do 36Kg. Názvy ryb jsem uvedl často v angličtině, to protože neznám jejich Česká jména. Nutno také podotknouti,že Irští rybáři jsou zdílní,kamarádští a rádi poradí jak s lovem tak i nástrahou či místem kde jakou rybu hledat. Když už se jednou do Irska dostanete ať za rybařením či za prací, věřím,že si to zde zamilujete zrovna tak jako já.
Zdeněk